Chandigarh'taki Kaya Bahçesi

Hindistan'daki planlaması olan ilk şehirlerden birini inşa etmek yıllar ve milyonlarca rupiye mal olmuş, ancak Chandigarh'ta bulunan en büyük turist atraksiyonu İsviçre-Fransa vatandaşı mimar Le Corbusier'in dahiyane planının bir parçası değilmiş. Bu yaratıcı bir hayalgücünün ve Nek Chand ismindeki mütevazı bir hükümet çalışanının elli senelik çalışması sonucunda ortaya çıkmış. Nek Chand 1957 senesinde Chandigarh Kapital Projesi'nin Mühendislik Departmanı'nda yol müfettişi olarak çalışıyormuş. Aynı sene bu gizli heykel projesi üzerinde de çalışmaya başlamış. Nek Chand, Shivalik tepelerinin yamaçlarındaki Sukhna Gölü'nin yakınında şehir atıkları ve endüstriyel atıkların toplandığı bir geçide bisiklet sürerek saatlerce buradaki atık kırılmış çanak çömlekleri, şişeleri, otomobil parçalarını, sıhhi tesisat materyallerini, sokak ışıklarını, elektrik teçhizatlarını, kırık sıhhiye parçalarını ve buna benzer şeyleri topluyormuş. Bu parçaları yakınlardaki bir PWD (Public Works Department- Kamu Çalışmaları Departmanı) deposuna taşıyarak bunlardan insanlara ve hayvanlara benzeyen heykeller yapıyormuş.

Yaptığının keşfedilmesinden korktuğu için Nek Chand geceleri çalışıyormuş. 18 yıl boyunca bu bölgeyi bir sır olarak saklamış. 


Bölge nihayet keşfedildiğinde her biri dansçı, müzisyen ve hayvanların heykelleriyle dolu olan 12 akrelik birbirlerine bağlı bir bahçe kompleksine dönüşmüş haldeymiş. 


Şimdiki ismiyle The Rock Garden (Kaya Bahçesi) gören herkesi büyülüyor. Günümüzde bölge 40 akrelik bir alana yayılıyor ve tamamıyla çöplerden meydana getirilmiş halde. Keşfedilmesinden kısa süre sonra bir tarihte Nek Chang'ın böyle bir yer inşa etme yetkisi olmadığı için yetkililer burayı yıkmak istemiş ancak halk müdahale etmiş. 


1976 senesinde park resmi olarak bir törenle halka açılmış. Nek Chand'a maaş bağlanarak bir de unvan verilmiş (Düşük Rütbeli Mühendis, Kaya Bahçesi). Aynı zamanda yaptığı işe devam edebilmesi için 50 tane işçiyi de Nek Chand'a atamışlar. Bu işinden ötürü Nek Chand Padme Shri ödülünü de almış. 


Bu ödül Hindistan'da sivillere verilen ödüller arasında dördüncü en önemli olanı. Kaya Bahçesi aynı zamanda 1983 yılındaki Hindistan pullarının üstüne de basılmış.