Seyahat Etmek İçin İmkanınız Olsa Bile Bu 40 Yeri Ziyaret Edebilmeniz Mümkün Değil

Genellikle herkesin hayatında bir kere görmesi gereken, egzotik yerlerle ilgili şeyler duyarız. Bu tip yerler gördüğünüzde bunları görülecekler listenize eklemek isteyebilirsiniz ama peki ne gibi yerleri görülecekler listenizi tamamen dışında bırakmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Bu listedeki lokasyonlardan bazıları yalnızca yapacağınız geziye değmiyorken bazıları tamamen yasaklı. Gezegenimizde böyle yerlerin olduğuna bile inanmanın güç olduğunu biliyoruz ama yılanlar tarafından işgal edilmiş adalardan çok gizli askeri üslere kadar aslında birçok bu tip yer var. Her ne kadar buralara giden ilk uçağa atlayamasanız da (ve muhtemelen bunu yapmak da istemezsiniz) size buraların neden yüzde yüz ziyaret edilemeyeceğini söyleyebiliriz. Listedeki bazı yerlerin düşündüğünüzden çok daha yakın olduklarını gördüğünüzde çok şaşıracaksınız!


Morgan Adası, Güney Carolina, ABD

Morgan Adası, Güney Carolina, ABD

Fotoğraftaki maymunları görünce çok uzaklardaki tropik bir adadan bahsedeceğimizi düşünmüş olabilirsiniz, ama bu maymunlar aslında Amerika’da. Güney Carolina’da bulunan bu adada yaklaşık 4,000 civarı hint makağı yaşıyor, ancak bu maymunlar buranın yerlisi değiller. Peki buraya nasıl geldiler? Bu sevimli hayvanlar ülkedeki bir herpes virüs B enfeksiyonu salgınından sonra Porto Riko’dan buraya getirildiler. Maymunlar buraya getirilmeden önce ada tamamıyla izole bir haldeydi. İnsanların burayı ziyaret etmeleri hem kendi güvenlikleri hem de maymunların güvenliği açısından yasak. Her ne kadar filmlerde ve fotoğraflarda çok sevimli görünüyor olsalar da bu maymunlar pek de arkadaş canlısı değiller. Morgan Adası’nı yalnızca birkaç araştırmacı ziyaret edebiliyor.


Svalbard Küresel Tohum Kasası, Norveç

Svalbard Küresel Tohum Kasası, Norveç

Yalnızca fotoğrafa bakarak bile buranın insanların gündelik hayatlarında kolay karşılaşmadığı, sıradan olmayan bir yer olduğunu söyleyebilirsiniz ve bunun arkasında da son derece geçerli bir sebep var. Norveç’teki Svalbard Küresel Tohum Kasası ( “Kıyamet Günü Kasası” olarak da biliniyor) tüm insanlık için oldukça önemli bir yer. Bu kasada dünyanın her yerinden 100 milyon tohum bulunuyor. Peki bu tohumları bu derece önemli yapan şey ne? Bitki yaşamını ortadan kaldıracak ölçüde korkunç bir felaket yaşanması halinde bu tohumlar doğal bitki örtüsünü yeniden restore edebilecekler. Bu kasa her türlü felakette ayakta kalabilecek şekilde inşa edilmiş ve sel sonucunda suların yükselmesine karşı deniz seviyesinden oldukça yüksekte bulunuyor. Garip şekilde kasanın herhangi bir siyaseti yok ve Kuzey Kore bile buradaki tohumlara katkıda bulunmuş.


Kuzey Sentinel Adası, Hindistan

Kuzey Sentinel Adası, Hindistan

Kuzey Sentinel Adası, Hindistan’ın Bengal Koyu’nda, kıyıya az bir mesafede bulunan küçük bir ada. Kristal berraklığındaki suları ve kum plajlarıyla buranın harika bir tatil lokasyonu olduğunu düşünebilirsiniz, ama dışarıdan gelecek turistlerin buraya girmesine izin yok. Sentinelli olarak bilinen adanın yerlileri dış dünyayla herhangi bir bağ kurmayı kesinlikle reddediyorlar. Burası dış dünya tarafından bozulmamış dünyadaki çok az sayıda yerden bir tanesi. 2004 yılındaki bir tsunamiden sonra Hindistan Kıyı Güvenliği hasarı görebilmek için buraya doğru uçtu ve birtakım insanların belirip helikopterlerine oklar attıklarını söylediler. Buranın yerlileri topraklarını her ne pahasına olursa olsun korumaya kararlılar, bu sebeple size bu adanın yakınlarına gitmemenizi öneririz.


Kuzey Brother Adası, New York, ABD

Kuzey Brother Adası, New York, ABD

Kuzey Brother Adası hoş bir yermiş gibi duruyor ancak New York’un Doğu Nehri’nde bulunan bu adanın trajik bir geçmişi var. Bir geminin batmasından sonra yaklaşık 1,000 gemi yolcusu bu adaya sığınmış. Sonrasında bulaşıcı hastalıkları olan insanlar için bir hastane haline gelmiş ve Tifolu Mary ismiyle de bilinen Mary Mallon da adada kalmış. Mary tifo ateşinden muzdarip olduğu bilinen ilk hastaydı ve üçü ölen elli kişiye daha bu hastalığı bulaştırdı. Bugün ise ada tamamıyla boşaltılmış halde ve bir kuş cennetine çevrilmiş durumda. Tifolu Mary’nin adayı lanetlediğine dair söylentiler dolaşıyor ve bu da kimsenin adayı ziyaret etmemesinin ardındaki başka bir neden.


Lascaux Mağaraları, Fransa

Lascaux Mağaraları, Fransa

Fransa’daki Lascaux Mağaraları UNESCO Dünya Mirası Bölgesi olmasına rağmen ziyaretçilere açık değil. 1963 yılından beri Fransa, buradaki doğal hayata fazlasıyla zarar verebilecek mantar işgallerini önleyebilmek için insanların bu mağaralara girişini yasakladı. Peki bu mağaraları bu derece kıymetli yapan şey nedir? Burası insan türünün tarihçesine dair son derece önemli bilgiler içeriyor. Mağaralar 20,000 yıl öncesine dayanan, 600’ün üzerinde tarihöncesi sanat eserine sahip. Her ne kadar insanlar mağaraların kendilerine giremiyor olsalar da, bu sanat eserlerini müzede ya da mağaraların yanlarına yapılmış replikalar sayesinde görebilmek mümkün.


Vatikan Gizli Arşivleri, Vatikan

Vatikan Gizli Arşivleri, Vatikan

Katolik Kilisesi’nin sırları hakkında düşündüyseniz bu merakınızdan tamamen vazgeçebilirsiniz çünkü Vatikan Gizli Arşivleri son derece yoğun bir güvenlik korumasıyla korunuyor. Buradaki arşivde 8. Yüzyıla kadar uzanan dökümanlar var ve bunlar papalık hesap defterleri, Michelangelo’nın Papa Julius II’ye yazdığı mektup ve İskoçların Kraliçesi Mary’nin idam edilerek öldürülmeden önce yazdığı bir mektubu da içeriyor. Bu tuhaf arşiv yeraltında bulunuyor ve yaklaşık olarak 85 kilometreyi bulan raflara sahip. Özel izne sahip araştırmacılar dışında kimsenin buraya girme yetkisi yok, ancak bu araştırmacıların bile hangi dökümanları inceleyebilecekleri konusunda kısıtlamalar bulunuyor. Görünüşe göre buradaki bazı sırlar kısa zaman içinde açığa çıkmayacak gibi.


Pluto’nun Geçidi, Türkiye

Pluto’nun Geçidi, Türkiye

Türkiye’de ziyaret edebileceğiniz birçok göz kamaştırıcı yer olmasına karşın, güvenliğiniz için yasaklanmış olan bir bölge var. Pamukkale, Türkiye’de bulunan Pluto’nun Geçidi tarihi zamanlara dayanıyor ve eskiden de insanlar buraya gitmeye cesaret edemiyormuş. Efsaneye göre burada kimse hayatta kalamazmış ve bir tarihçi bunu test edebilmek için içeriye güvercinler salmış. Kuşlar buraya girer girmez ölmüşler. Böyle bir deney için masum hayvanları kullanma fikri elbette ki güzel bir fikir değil ancak bu durum enteresan bir keşfe yol açmış. 1965 yılında bilimadamları buradaki karbondioksit oranının aşırı derecede yüksek olduğunu keşfettiklerinde bu efsaneyi doğrulamışlar ve geceleri soğuyan karbondioksidin geçidin dibinde bir göl oluşturduğunu bulmuşlar. Herhangi bir canlının burada birkaç saniyeden daha uzun süre hayatta kalabilmesi gerçekten de mümkün değil.


Chichen Itza Piramidi, Meksika

Chichen Itza Piramidi, Meksika

Her sene Chichen Itza Piramidi’ni ziyaret eden milyonlarca turist olması sebebiyle listemizde bunu görmek sizi şaşırtabilir. Ama burayı ziyaret etmek mümkün olsa da insanların piramide tırmanmaları yasak. Bu durum 2006 senesine kadar böyle değildi ancak o sene olan trajik bir kaza sonucunda burası halka kapatıldı. Tarihi Maya piramidinin her iki tarafında da basamaklar bulunuyor ancak bu basamaklar zaman içerisinde erozyona uğramış ve bu da durumu daha riskli hale getiriyor. Her ne kadar piramidin tepesine tırmanamıyor olsanız da aşağıdan güzelliğine hayran olabilirsiniz. Yüzde yüz aynı etkiyi vermiyor olsa da yine de oldukça muazzam.


Büyük Ise Tapınağı, Japonya

Büyük Ise Tapınağı, Japonya

Japon kültürüyle alakalı biraz bilginiz varsa tapınakların da onlar için ne kadar önemli olduklarını biliyorsunuzdur. Japonya’da yaklaşık 80,000 tapınak olduğu düşünülüyor ama bunlardan hiçbiri Büyük Ise Tapınağı kadar önemli değil. Harika biçimde inşa edilmiş tapınak mimarisi yüzünden son derece pahalı ancak yapımında bir tane bile çivi kullanılmamış. Tapınak her 20 senede bir ölümü ve yeniden doğumu temsil etmek için yeniden inşa ediliyor, ama burası çok kutsal bir yer olduğu için insanların burayı ziyaret etmelerine izin yok. Japon İmparatorluk Ailesi’nin bir ferdi ya da bir rahip değilseniz muhtemelen buraya yalnızca ahşap çitin diğer tarafından bakabilirsiniz.


Yılan Adası, Brezilya

Yılan Adası, Brezilya

Listemizdeki bazı yerleri ziyaret edemediğiniz için biraz üzülüyor olabilirsiniz ama burası kesinlikle o yerlerden bir tanesi değil. Brezilya’daki Ilha De Queimada Grande, ya da diğer adıyla Yılan Adası Sao Paolo kıyısının yalnızca 150 kilometre ötesinde bulunuyor ve inanılmayacak kadar çok yılana ev sahipliği yapıyor- dürüst olmamız gerekirse burada metrekare başına bir ila beş yılan düşüyor. Burada adadaki diğer yılanların yanı sıra altın rengi mızrakbaşlı çıngıraklı yılanı da bulabiliyorsunuz ve bu yılanın zehri ısırılan yerin etrafındaki deriyi bile eritiyor. İnsanların adayı ziyaret etmesinin yasaklanması kesinlikle çok daha iyi ve açık konuşmamız gerekiyorsa kim böyle birşeyi ister bilemiyoruz. Adadaki yılanlar buraya deniz seviyesi yükselip adayı anakarayla bağlayan kısmı kapattığında gelmiş.


Bhangarh Kalesi, Rajasthan, Hindistan

Bhangarh Kalesi, Rajasthan, Hindistan

Tamamen yasak olmamakla beraber Bhangarh Kalesi’nin günbatımından gündoğumuna kadar ziyaret edemiyorsunuz. Gündüz vakti ziyaretçiler muhteşem Rajasthan mimarisinin tadını çıkarabilirler ama gün battığında oradan mümkün olduğunca çabuk çıkmanız gerekiyor, özellikle de hayaletlerden korkuyorsanız. 17. Yüzyıldan kalma bina hayaletler ve lanetlerle ilgili, ensenizden aşağıya doğru soğuk soğuk terlemenizi sağlayacak efsanelerle dolu olduğu için Hint hükümeti kaleyi lanetli ilan etmiş. Bu kuralı kırmaya çalışan insanlar gizemli şekilde ortadan kaybolmuşlar bu nedenle de size güneş battığı zaman buraya ayak basmamanızı öneririz.


Knox Kalesi, Kentucky, ABD

Knox Kalesi, Kentucky, ABD

Bir sürü insan Knox Kalesi ismini duymuştur ancak yalnızca seçilmiş birkaçı buraya girebilmiştir. Burası ABD altın rezervlerinin büyük bir kısmını bulundurduğundan dolayı dünyanın en sağlam korunan yerlerinden bir tanesi olarak biliniyor. Güvenlik önlemleri gerçekten akıl almaz boyutta ve burada çalışanların hiçbirinin kasaya erişimi yok. Bina betonla çevrelenmiş granitten ve güçlendirilmiş çelikten yapılmış ve buna ek olarak da kasaya erişebilmeniz için birkaç şifre kombinasyonu biliyor olmanız gerekiyor. Burada çalışanlar bu kombinasyonlardan yalnızca bir tanesini biliyorlar bu nedenle de erişim sağlayabilmek için bir takım çabası göstermeleri gerekiyor.


Qin Shi Huang Anıt Mezarı, Çin

Qin Shi Huang Anıt Mezarı, Çin

İmparator Qin Shi Huang’ın Mezarı 1974 yılında Terracotta Ordusu bulunduğu zaman konumlandırılmış olsa da mezar henüz kazılmamış halde. Bu tüm zamanların en önemli keşiflerinden biri olmasına rağmen modern teknolojilerin mezarı mahvedeceğinden endişe duyuyorlar. Bu sebeplerden ötürü de Çin hükümeti mezara erişimi yasaklamış durumda. İnsanların bildiği tek şey bu anıt mezarın komplike ağlardan meydana geldiği ve İmparator’un ölümden sonra yaşamda ihtiyaç duyabileceği şeylerle dolu mağaraların olduğu. Ayrıca işgalcileri uzak tutabilmek için pek çok bubi tuzağının olduğu da söyleniyor.


Heard Adası Volkanı, Avusturalya

Heard Adası Volkanı, Avusturalya

Bu ada Madagaskar ve Antarktika arasında bulunuyor olmasına karşın hala Avusturalya toprağı olarak kabul ediliyor. Nefes kesici görüntüsü sizin yanıltmasın, Heard Adası halk için son derece tehlikeli bir yer. İnsanların burayı ziyaret edemiyor olmasının en önemli sebebi adada bulunan aktif yanardağ. 2000 yılında araştırmacılar yanardağdan büyük bir lav akışı olduğunu tespit ettiler. Bu da sizi burayı ziyaret etme düşüncesinden vazgeçiremediyse burası aynı zamanda berbat hava koşullarıyla da meşhur ve en yakın anakaradan buraya ulaşım iki günlük bir gemi yolculuğuyla oluyor. Bir National Geographic ekibiyle yola çıkmadıysanız burası yakınına yaklaşmak bile istemeyeceğiniz bir yer.


Niihau Adası, Hawaii, ABD

Niihau Adası, Hawaii, ABD

Birçok insan Hawaii’yi harika bir tatil rotası olarak düşünür ama burada hiçbir turistin ziyaret edemediği bir ada var. Niihau Adası, İskoçyalı bir çiftçi ve tarla sahibi olan Elizabeth Sinclair’in adayı 1864 yılında satın almasından bu yana Yasak Ada olarak da biliniyor. O zamandan beri ada yalnızca onun ailesine ait. 1952 yılında Hawaii’de bir çocuk felci salgını olmuş ve yayılmayı durdurabilmek için insanlar için adaya giriş çıkışları yasaklama kararı almışlar. Neyse ki Niihau’daki kimse hasta olmamış. Günümüzde ise insanların hala adaya girebilmek için özel bir izne ihtiyacı var ama bu izin zengin ve ünlüler için bile alması oldukça güç bir şey.


Surtsey, İzlanda

Surtsey, İzlanda

Dünyadaki en genç adalardan biri olan İzlanda’daki Surtsey, 1963’ten 1967’ye kadar süren volkanik patlamalar sonucunda ortaya çıkmış. Ekosistemlerin insan etkisi olmadan nasıl ortaya çıktığını öğrenmek isteyen bir grup araştırmacı dışında insanların adayı ziyaret etme yetkisi yok. Araştırmacılar burada mantarlar, küf, kuşlar ve omurgasız canlılara rastlamışlar. Bu araştırmalarını olumsuz yönde etkileyebileceği için adadan herhangi birşeyi yanlarında getiremiyorlar. Burası bir UNESCO Dünya Mirası Bölgesi olmasına rağmen burayı görülecek yerler listenizden çıkarabilecekmişsiniz gibi gözükmüyor.


Mezhgorye, Rusya

Mezhgorye, Rusya

Rusya dünyadaki en büyük ülke bu sebeple de bir sürü sürpriz saklıyor olması doğal. Ziyaret edebileceğiniz birkaç hayalet şehir, gizemli yerler ve diğer enteresan lokasyonlar bulunuyor ancak Mezhgorye bunlardan biri değil. Ural Dağları’nın güney bölgesinde yer alan minik kasaba turistlere kapalı. İki tabur kasabayı çevreliyor ve buranın bir nükleer füzeye ev sahipliği yaptığı söyleniyor, ancak bunu kesin olarak bilmiyoruz. Gizlilik seviyesi düşünüldüğünde böyle bir ihtimal mümkün, ama bunu bilebilmenin bir yolu yok. Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre burası Rus liderler için bir sığınak olarak kullanılıyor ve ayrıca ülkenin hazineleri için de kasa görevi görüyor.


Poveglia, İtalya

Poveglia, İtalya

İtalya’daki Poveglia’nın tarihçesinden daha korkunç hiçbir şey yok ve yasak olmasaydı bile burayı ziyaret etmek istemezdiniz. Venedik ve Lido arasında bulunan ada 1700’lerde hıyarcıklı veba hastalığına yakalanmış insanlar için bir karantina bölgesi olarak kullanılmış ve bu insanlar burada ölüme terk ediliyorlarmış. Bundan sonra, 20. Yüzyılda Poveglia mental hastalıkları olan kimseler için bir akıl hastanesine dönüştürülmüş ve doktorların buradaki hastalar üzerinde korkunç deneyler yürüttükleri söyleniyor. Şimdilerde ise ada ülkedeki en lanetli yer olarak kabul edildiğinden dolayı tamamen izole edilmiş durumda.


Bölge 51, Nevada, ABD

Bölge 51, Nevada, ABD

Bölge 51’e bir sürü insan girmeyi denemiş olmasına rağmen bu denemelerin hepsi başarısızlıkla sonuçlandı. Burası Amerika’daki en ünlü ve en gizemli yasaklı bölge olduğu için insanlar buranın sırları hakkında bir sürü teori ve dedikodu geliştirdi. Birçok insana göre burada yakalanan UFOlar ve uzaylılar saklanıyor. Resmi kayıtlarda Bölge 51, izole lokasyonu sebebiyle bir ABD Hava Kuvvetleri ve CIA test bölgesi olarak görünüyor. Bu doğruysa insanların buraya erişimlerinin yasak olması anlaşılır birşey ama kimse burada uzaydan gelen yaratıklar saklamadıklarından emin olamaz.


Pravcicka Brana, Çek Cumhuriyeti

Pravcicka Brana, Çek Cumhuriyeti

1982 yılına kadar Pravcicka Brana Çek Cumhuriyeti’ndeki en meşhur turist atraksiyonuydu. Ancak bundan sonra turistlerin burayı ziyaret etmesi yasaklandığı için durum değişti. Artık bu kemere tırmanamıyor olsanız da hala uzaktan seyredebiliyorsunuz. Turistler doğal erozyon sürecini hızlandırdığı için hükümet Pravcicka Brana’yı halka kapatma kararı aldı, çünkü başka türlü erozyon buranın çökmesine sebep olacaktı. Kemer günün birinde yine de doğal yollardan çökecek, ancak bu yasak süreci yavaşlatıyor.


Bohemian Grove (Bohem Koru), Amerika Birleşik Devletleri

Bohemian Grove (Bohem Koru), Amerika Birleşik Devletleri

Bu kulübün bir üyesi değilseniz içeriye de giremiyorsunuz. Monte-Rio, Kaliforniya’da bulunan, sınırlı erişime sahip 1100 hektarlık kamp alanı Bohemian Club (Bohem Kulüp) olarak bilinen erkeklere özel bir kulübe ev sahipliği yapıyor. Her Temmuz, Bohemian Grove (Bohem Koru) iki haftalık bir dinlenme için dünyanın en güçlü erkeklerinden bazılarını ağırlıyor. Bu kulübün üyeleri arasında cumhurbaşkanları, hükümet yetkilileri, müzisyenler, sanatçılar ve iş adamları bulunuyor. Üyeler dışında hiç kimse burada ne olduğunu bilmiyor ve tek kuralları da burada iş konuşmamanız.


Kubbetüs Sahra, Kudüs

Kubbetüs Sahra, Kudüs

Kudüs, İsrail’deki Kubbetüs Sahra birkaç din için en kutsal yerlerden bir tanesi ve tarihi birinci yüzyıla dayanıyor. Tapınak Dağı’nın içinde bulunan altın tepeli ibadet yeri Kudüs’te gökyüzünün önemli bir parçasını oluşturuyor, ama bu yeri ziyaret etmekle ilgili son derece sıkı kurallar var. Müslüman değilseni binaya girişiniz kısıtlı ancak hala gayrımüslimler için olan ziyaret saatleri sırasında Tapınak Dağı’ndan buraya daha yakın bir şekilde bakabilirsiniz. Bu binanın en harika yeri dışarıdan görünümü ve bu da herkes için açık.


Kraliçe’nin Yatak Odası, Birleşik Krallık

Kraliçe’nin Yatak Odası, Birleşik Krallık

Birinin yatak odasının insanların ziyaret etmek istedikleri bir yer olmasını garipseyebilirsiniz, ancak elbette ki İngiltere’nin kraliçesiyseniz bu durum son derece doğal. Kraliçenin birincil konaklama yeri insanların turla ziyaret edebilme imkanı buldukları Buckingham Sarayı ama yatak odası turun dışında. 1827 yılından beri İngiliz monarşisi Buckingham Sarayı’nı evleri olarak kullanmış ve yalnızca bir kişi Kraliçe’nin odasına girmeye çalışmış. Michael Fagan 6 metrelik bir duvarı tırmanıp kraliçenin odasına ulaşabilmek için bir su borusu kullanmış ve bütün bunları da arkadaşlarıyla girdiği bir iddiayı kazanabilmek için yapmış.


Coca-Cola’nın Tarifinin Saklandığı Kasa, Amerika Birleşik Devletleri

Coca-Cola’nın Tarifinin Saklandığı Kasa, Amerika Birleşik Devletleri

Coca-Cola 1800’lerden beri var olan inanılmaz ölçüde popüler ve ikonik bir içecek. Her ne kadar içecek küresel ölçekte popüler olsa da içeceğin tarifi Amerika’nın en büyük sırlarından bir tanesi. El tarayıcısı olan, silahlı muhafızlar tarafından korunan ve çok karmaşık bir şifre kombinasyonuna sahip son derece kompleks kasası sebebiyle bu tarifi çalabilmek neredeyse imkansız. İşin açığı Nicholas Cage’in herkese gösterdiği gibi yapıp Bağımsızlık Bildirgesi’ni çalmak bile bundan daha kolay olurdu. Bize bu formülü nasıl çalacağımızı gösteren başka bir filme ihtiyacımız var. Ya da belki de yok, çok da emin değiliz.


Birleşmiş Milletler Tampon Bölgesi, Kıbrıs

Birleşmiş Milletler Tampon Bölgesi, Kıbrıs

Kıbrıs’taki Türkler ve Yunanlılar arasında bir sivil savaş çıkacağı sırada Birleşmiş Milletler kontrolü ele alarak başkentte iki tarafı da birbirinden ayıracak bir “Tampon Bölge” yarattı. Ateşkes sağlandıktan sonra bu bölge bir hayalet şehire dönüştü ve herşey zamanda dondu. Burası Avrupa’daki son bölünmüş başkent ve insanlar burayı tamamen terk ettiler. Burayı tarihi bir yere dönüştürmek iyi bir fikir olabilirdi ancak bu kısa zamanda olabilecek gibi gözükmüyor.


Church of Our Lady Mary of Zion (Zion’un Bakire Meryem Kilisesi), Etiyopya

Church of Our Lady Mary of Zion (Zion’un Bakire Meryem Kilisesi), Etiyopya

Bazılarına göre Etiyopya’da bulunan Zion’un Bakire Meryem Kilisesi (Church of Our Lady Mary Of Zion) Ahit Sandığı’nda bulunan on emirin ebedi dinlenme yeri. Ancak sandığı görmeye yalnızca bir kişinin yetkisi var, yani çoğumuz bunun doğru olup olmadığını asla bilemeyeceğiz. Sandığı görebilme yetkisine sahip bu kişi bu iş için atanmış yalnızca kendisinden önceki tarafından belirlenebilen bir gardiyan keşiş. Kilise dördüncü yüzyıla dayanıyor ve Etiyopya İmparatoru’nun kalıntıları üzerine kurulmuş. Hep beraber buradaki keşişin günün birinde herşeyi açıklayan bir kitap yazmasını ve bu sayede bu yerin sırlarını bizim de öğrenebilmemizi umut edelim.


Moskova Metro-2, Rusya

Moskova Metro-2, Rusya

Daha önce Moskova-Metro 2’yi duymadıysanız gizli tüneller ve hayalet trenler arasında buranın fantastik bir film öyküsünden fırlama olduğunu düşünebilirsiniz. İstihbarata göre KGB burayı bir nükleer felaket olması ihtimaline karşı yerin 183 metre altına inşa etmiş. Buranın hatları önemli hükümet binalarını, havaalanını, gizli servis idare merkezlerini birbirlerine bağlıyor. Kimse buranın tam olarak neye benzediğini bilmiyor ama burası Stalin’in hükümdarlığının başında inşa edilmiş. Sanıyoruz ki burayı ziyaret etmek istemezdiniz çünkü bu bir nükleer felaketin gerçekleştiği anlamına gelirdi.


Hava Durumu Acil İşlem Merkezi (Mount Weather Emergency Operations Center), ABD

Hava Durumu Acil İşlem Merkezi (Mount Weather Emergency Operations Center), ABD

Kıyamet gününe hazırlanan biri değilseniz muhtemelen sıklıkla sığınaklar hakkında düşünmüyorsunuzdur. Bir kıyamet günü senaryosunda hükümet yetkilileri güvende olacaklar. Virginia’da bulunan Hava Durumu Acil İşlem Merkezi (Mount Weather Emergency Center) dünyada olabilecek her türlü felakete karşı en güvenli yer olarak tasarlandı. Bu sığınak Soğuk Savaş döneminde inşa edildi ve buranın yapılış amacı hükümet yetkilileriyle ülkenin hazinelerini koruyabilmekti. İnsanların sığınmasını gerektirecek bir durum ortaya çıkmadıkça bu bina burayı yöneten FEMA çalışanları dışındaki herkese kapalı tutuluyor.


Chernobyl’in Yasak Bölgesi, Ukrayna

Chernobyl’in Yasak Bölgesi, Ukrayna

Radyasyona maruz kalmak size cazip gelmiyorsa Chernobyl’in ziyaret etmek isteyeceğiniz bir yer olacağını düşünmüyoruz. 1986 yılında Chernobyl nükleer kazası havaya radyasyon bulutları yolladıktan sonra tahliyeler başladı ancak bunlar yeterince hızlı gerçekleştirilemedi. Hasar 29 kilometre yarıçapında bir alana yayılarak burayı tamamen bir hayalet şehre çevirdi. Kazadan 34 yıl sonra Chernobyl hala yüksek radyasyon seviyeleri sebebiyle ziyaret edilemiyor. Bazı insanlar özel bir izin alabiliyorlar ancak bu izni almak kolay değil ve muhtemelen kendiniiz buradaki radyasyon yüklü havaya maruz bırakmamak daha iyi bir seçenek.


Pine Gap, Avusturalya

Pine Gap, Avusturalya

Ölümcül yılanları, örümcekleri ve diğer korkunç hayvanları geçseniz bile Avusturalya’da insanların buraya girmesine izin verilmediği için ziyaret etmeyi istemeyeceğiniz bir yer bulunuyor. Orta Avusturalya’da gizlenmiş halde bulunan ve Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından yönetilen çok gizli bir askeri üs olan Pine Gap. Bu üs dünya çapındaki hava saldırılarıyla alakalı veri toplayan uyduları kontrol edebilmek için kurulmuş. Burası Soğuk Savaş döneminde açılmış, ama o dönemler pek çok insan buranın amacının uzay keşifleri olduğunu düşünüyormuş. Özel erişim izni olmaksızın kimsenin buraya girme yetkisi yok.


Mormon Kilisesi Gizli Kasası, Amerika Birleşik Devletleri

Mormon Kilisesi Gizli Kasası, Amerika Birleşik Devletleri

Öyle görünüyor ki ABD’de bir çok oldukça gizli yer bulunuyor. Mormon Kilisesi Gizli Kasası, Utah’taki Küçük Cottonwood Kanyonu’nun içinde bulunan Granit Dağları’nın kenarına saklanmış halde yer alıyor. Bu askeri stilde dizayn edilmiş kasa 1965 yılında çok önemli kilise dökümanlarını saklamak için yapıldı ancak neden buranın bu kadar iyi korunmasına ihtiyaç duyuyorlar? Yakınlarda açıklanan raporların belirttiğine göre kasa 3.6 milyar fotoğraf, mikrofilm ve dijital medyayı elinde tutuyor. Özel izni olmadığı sürece kimse buraya giremiyor ama burada pek enteresan bir bilgi saklandığını da düşünmüyoruz. Aslına bakılırsa kimin buraya girmek isteyeceğini düşünemiyoruz bile.


Disney Club 33, Amerika Birleşik Devletleri

Disney Club 33, Amerika Birleşik Devletleri

Bir Disney hayranıysanız bu sizi biraz üzebilir. Disney Club 33 Disney imparatorluğunda Walt Disney tarafından yaratılmış en gizli kulüp ve burası iş bağlantılarını eğlendirmek üzere tasarlanmış. Walt Disney öldüğünde bina tamamlanmamış olduğu için kendisinin burayı kullanabilme fırsatı olmadı. Yine de kulüp açıldı ve burası parkta alkollü içecek satan tek yer. Bu kulübe yalnızca bir davetiye ve üye olarak durumunuzu pekiştirecek 100,000 dolarlık bir çekle girebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra yıllık olarak da 30,000 dolar ödemeniz gerekiyor. İçeride neler olduğu konusunda çok meraklanmış olabilirsiniz ancak bu yalnızca üyelerin bildiği bir sır.


Menwith Tepesi Krallık Hava Kuvvetleri, Birleşik Krallık

Menwith Tepesi Krallık Hava Kuvvetleri, Birleşik Krallık

Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin bu tesisinin şimdiki amacından kimse emin olmasa da burası Soğuk Savaş döneminde istihbarat toplama ve casusluk amaçlarıyla kullanılıyormuş. Tesis tamı tamına 222.5 hektar bir alana yayılıyor ve yalnızca ECHELON casusları ve NSA tarafından kullanılıyor. Tesis 1954 yılında açılmış ve insanlar o zamandan bu yana burasıyla alakalı komplo teorileri üretiyorlar.


Diego Garcia, Hint Okyanusu

Diego Garcia, Hint Okyanusu

Bir zamanlar Birleşik Krallık’a ait olsa da Diego Garcia, Amerika Birleşik Devletleri’yle olan 14 milyon dolarlık bir borcu düzenlemek üzere kullanılmış. Tecrit edilmiş ada bir Amerika Birleşik Devletleri askeri üssüne dönüştürülmüş ve askerler buraya girebilen tek insanlar. Tropik bir cennete benzeyen bu yerin aslında elinde tuttuğu tonlarca sırrı var. Bu küçük adada yaklaşık 654 bina bulunuyor ve ayrıca 4,000 askeri personal çalışıyor. Bazılarının dediğine göre burası gizli bir askeri hapishane olarak kullanılıyor ama kimse buraya bu teoriyi onaylayabilecek ölçüde yaklaşamamış. İnsanlar yalnızca buranın Afganistan ve İran’a giden uçakların kalkış yerleri olduğunu biliyorlar.


Woomera Test Bölgesi, Avusturalya

Woomera Test Bölgesi, Avusturalya

Avusturalya’daki Woomera Test Bölgesi öylesine büyük ki bütün Portekiz buraya rahatlıkla sığabilir. Bu devasa toprak parçası füzeleri ve bombaları test etmek için kullanılıyor ve bu da buraya neden insan kabul etmedikleri konusunda yeterli nedeni oluşturuyor. Kimsenin buraya bir gezi düzenlemek isteyeceğini düşünmüyoruz. Bu pek güvenli bir tatil olmazdı o sebeple de burayı ziyaret etmemek en iyisi. Burada bazı gizli silahları da test ettiklerinden oldukça eminiz, bunu da yalnızca yetkisi olan insanlar biliyor.


Mariana Hendeği, Pasifik Okyanusu

Mariana Hendeği, Pasifik Okyanusu

Japonya ve Filipinler kıyılarında, okyanusta, bilinen en derin hendek bulunuyor. Bu hendek 11 kilometreden daha derin ve derinlerine inildikçe de basınç daha yüksek hale geliyor. Hendeğin en dibinden yukarılara sülfür ve karbondioksit baloncukları yükseliyor ve buranın neden insanlara yasaklanmış olduğunu görebilmek aslında oldukça kolay. Okyanusun yüzde sekseni henüz keşfedilmemiş olsa da burası araştırmacıların şu ana kadar keşfettikleri en derin nokta. Hendeğin dibindeki basınç üzerinizde kocaman bir jetin oturmasıyla eşdeğer ve haliyle bu da huzurlu bir tatil hayal ettiğinizde aklınızda olan şeylerden biri değil. Tatil için başka bir yer seçmek çok daha mantıklı.


White’s Erkeklere Özel Kulübü, Birleşik Krallık

White’s Erkeklere Özel Kulübü, Birleşik Krallık

Netflix’in The Crown’ını sevdiyseniz bunu dizide görmüş olabilirsiniz. White Gentleman’s Club toplumun elit tabakasından erkekler için son derece özel bir kulüp. Burası bir zamanlar bir çikolata dükkanıyken sonraları erkeklerin kumar oynamaları için bir kulübe dönüştürülmüş. Bugünlerde dünyadaki en özel ve gizli kulüp olarak biliniyor ve üye olmayanların asla bilemeyecekleri bazı çok enteresan sırlara sahip. Buraya üye olmak istiyorsanız öncelikle Oxford ya da Cambridge’i takiben Eton’a katılmanız gerekiyor ve bunun sonrasında bile üyelik elde etmeniz kesin değil. Ayrıca kulübün yıllık üyelik bedeli de dudak uçuklatan bir 112,000 dolar.


Mekke, Suudi Arabistan

Mekke, Suudi Arabistan

Mekke şehri Müslümanlar için olabilecek en kutsal yer ve İslam için de son derece önemli. Birçok insan şehri ziyaret edebilme fırsatına sahip olmayı istiyor ama burası yalnızca Müslümanlara açık. Şehir tarih ve dinle dolu ama girmeye çalışan ziyaretçiler Müslüman değillerse bir ceza alabilir ya da daha kötüsüyle karşılaşabilirler. Birçokları için burası gezip görmek için değil ibadet etmek için var. Dışarıdan girenler muhtemelen şehrin neye benzediğini asla göremeyecek olsalar da burası yerine ziyaret edilebilecek bir sürü güzel yerin olduğundan eminiz.


Kore’nin Askerden Arındırılmış Bölgesi, Kore

Kore’nin Askerden Arındırılmış Bölgesi, Kore

Kimsenin burayı ziyaret etmek isteyeceğini düşünmüyoruz ama Kore’nin Askerden Arındırılmış Bölgesi tamamıyla ziyarete kapalı. Güney Kore ile Kuzey Kore’yi ayıran bu toprak parçası iki ülke arasında anlaşmalar için bir araya geldiklerinde bir tampon bölge oluşturuyor. Burası silahlı korumalar tarafından korunan, dikenli telle çevrili, kimsenin yaşamadığı bir yer ve dünyada en fazla mayın bulunan sınırlardan bir tanesi. İnsanlar bu sınıra bakabilir ama yakınlaşmalarına izin yok ya da açık sebebplerden ötürü içeriye giremiyorlar. Zaten Güney Kore’de bunun yerine görülebilecek çok daha güzel yerler var.


Oda 39, Kuzey Kore

Oda 39, Kuzey Kore

Kuzey Kore’yi ziyaret edebilmek zaten oldukça zor ve çok sayıda insanın bunu yapmak istediğinden de emin değiliz ama tuhaf ülkede çok daha gizli olan bir yer daha bulunuyor. Oda 39 bir hükümet binasının içinde yer alıyor ve burası ülkedeki gizli bir organizasyon. Söylentilere göre bu gizemli Oda 39’da sahtecilik faaliyetleri, narkotiklerin üretilmesi ve satışları ve diğer illegal aktiviteler yürütülüyor ama kimse bunlardan tam olarak emin değil. Birçok insan Kuzey Kore’de günlük yaşamda bile ne olup bittiğini bilmiyor bu nedenle de muhtemelen Oda 39 sonsuza kadar bir gizem olarak kalacak.